Harry Potter

10. srpna 2011 v 13:20 | Natálie |  → Novinky
Harry Potter

Psal se rok 2001 a produkce Warner Bros. Picture se rozhodla natočit filmovou adaptaci knihy začínající spisovatelky Joanne K. Rowlingové. Příběh o malém čaroději Harry Potterovi, který se zrodil z jejího vyprávění synovi i vlastních zkušeností, dobýval světová knihkupectví a producenti větřili kasovní trhák. Nemýlili se. Nikdo ale netušil, s jakým fenoménem má tu čest. Kdo by tehdy řekl, že se snímek tak nesmazatelně zapíše do filmových dějin, rozpoutá celosvětové šílenství a vydělá miliardy?

Navždy spolu

"Když jsem se dozvěděl, že jsem tu roli získal, byl jsem zrovna ve vaně. Táta za mnou přišel a řekl: Hádej, kdo bude hrát Harryho Pottera? Byla to nejkrásnější chvíle mého života," vzpomíná Daniel Radcliffe, který je pro celý svět jednoduše Harry Potterem. Tehdy byl dítětem a dnes je dospělým mužem. Stejně jako jeho kolegové Report Grint a Emma Watsonová vyrostl před kamerou. "Samozřejmě, že dnes hraju jinak. Nemůžu přece hrát stejně jako v jedenácti. Ale nebyl jsem tak špatný!" směje se. Všichni tři udělali velký herecký pokrok, zahráli si se slavnými kolegy, vedli je ti nejznámější režiséři a jen tak mimochodem vydělali miliony, které z nich udělaly nejbohatší teenagery světa. Pohádka ale končí. "Bude se nám stýskat," shodují se a jedním dechem dodávají, že na jejich přátelství to nic nezmění. "Nikdo na světě nemá takové zážitky a zkušenosti, které nás spojují. Je to něco, co nás nikdy neopustí." Vydávají se každý svou cestou. Daniel zkouší své divadelní štěstí a neváhal se na jevišti dokonce svléknout. Emma si konečně mohla ostříhat vlasy, což jí dosud smlouva zakazovala, a rozhodla se studovat. Rubert zase věří ve svou režisérskou a komediální budoucnost. Zda překročí své potterovské stíny, ukáže až čas.
Režisér má vždycky pravdu

Christopher Columbus, Alfonso Charón, Mike Newell a David Yates, to jsou jména čtyř statečných, kteří se nebáli převést fantazie J. K. Rowlingové na plátno. Dát filmovou tvář takovému fenoménu a postavit se milionům fanoušků vyžadovalo odvahu. "Jasně, že jsem se bál, ale bylo to výzva, která nepřichází každý den," vzpomíná Columbus. "Nenechal jsem se ovlivnit předchozími díly, chtěl jsem být svůj," dodává Charón. Každý z nich dal Harrymu část sebe a postaral se tak o jeho originalitu. Columbus odstartoval v pohádkovém duchu, Charón přidal drásavé tajemno, Newel nešetřil speciálními efekty a Yates si pohrál s psychologií postav. K obrazu svému měnili i takový zdánlivý detail, jako je oblečení hlavních hrdinů. Kouzelnické hábity, v ni chž do bradavičko školy nastupovali, postupně odložili, aby se do nich v posledních dílech zase oblékli. Columbus si musel poradit i s neočekávanou a nepříjemnou situací, kdy zemřel představitel Brumbála Richard Haris. Volba Michaela Grambona jako jeho pokračovatele se ukázala být šťastnou, a kdo nemá detektivní talent, rozdíl ani nepozná. Těžký úkol čekal také na Davida Yatese - musel ságu dovést do konce. "Chtěl jsem se vyvarovat sentimentu," říká. Místo toho si pohrál s detaily odkazujícími na předchozí díly a znalci všech filmů si v mnoha narážkách přijdou na své. Citronové bonbony v Brumbálově pracovně na konci Prince dvojí krve odkazují na Kámen mudrců a ve scénách z komnaty nejvyšší potřeby můžete najít třeba harfu, která v prvním díle uspala tříhlavého psa Chloupka.

Kouzelnický svět

Stejně jako režiséry, měnila série i lokaci. Nejčastěji se natáčelo na území Británie a Skotska, ale fimaři se nebránili ani střední Evropě. Dokonce se vážně uvažovalo o natáčení u nás. Protože se ale Danielovi rodiče báli pustit ho na rok tak daleko, z plánu nakonec sešlo. Proslýchá se, že kromě dálky je za obavami také pražský noční život, zejména naše lehké ženy. Zklamáním pro diváka může být, že Bradavický hrad, jak ho známe z filmů, je pouhou počítačovou animací. Předlohou mu Byla Gloucester Cathedral, ale o výsledné podobnosti snad ani nemůže být řeč. Ostatní scény jsou rozesety po celé Británii - od hradu Alnwick, nádraží King´s Gross až po interiéry Oxfordské univerzity. Bradavický hrad ale přece jen existuje. Od loňského roku ho najdete v zábavním parku v americkém Organdu. Alespoň na chvíli se tak můžete ocitnout ve světě kouzel a nadýchat se atmosféry, která na celých deset let ovládla svět. Teď tedy všechno končí.


Hatty Potter a Relikvie smrti
Svěřit vyvrcholení filmové ságy o Harrym Potterovi Davidu Yatesovi, který měl v té době za sebou s jednou výjimkou pouze televizní dilmy, byl risk. Sázka však vyplatila a Yates vyždímal ze scénáře, který se povinně držel předlohy, jak to šlo, to nejlepší. "Mám rád mechanismus výroby velkofilmů, je to jako hrát si s těmi největšími vláčky, co jsou k mání," říká režisér. Se scénářem musel skutečně trochu bojovat, protože řada dialogu zní trošku toporně, bohužel zejména právě u posledního dílu ságy.
Harry Potter a Relikvie smrti začíná silně připomínat jiné slavné dílo - Pána prstenů. V obou případech tu máme skupinu putujících přátel vybavených amuletem, který má schopnosti křivit charakter, a který je možné zničit pouze jediným způsobem. Kdesi v dálce číhá vládce zla, jenž za hrdiny vysílá i své zvědy, zatímco hlavní hrdina s ním má občas mentální kontakt. Povážlivá podobnost že?
Jinak se ale první druhá polovina Relikvií od sebe výrazně liší. V první půli mě režisér dostatek prostoru, aby prokázal své umělecké ambice. Kromě hrdinů tu hraje velkou roli krajina, kamera často snímá scénu v neobvyklých úhlech, mazlí se s detaily.
Na nic z toho v závěrečné polovině snímku není čas. Harry musí sesbírat a zlikvidovat zbylé relikvie smrti, aby Voldemorta maximálně oslabil před finálním soubojem. Poslední relikvie je však překvapením pro všechny a postaví Harryho tváří v tvář samotné smrti. Jednotlivé postavy konečně ukážou, co v nich doopravdy je. Četná symbolika odkazuje na druhou světovou válku (rasismus, zfanatizované davy, rozbombardované domy), zřejmě největší zlo, s nímž se lidstvo 20.století setkalo.
Trošku jako naschvál můžeme vnímat závěrečnou scénu, v níž vidíme řadu hlavních hrdinů po 19 letech. V tomto světě má zřejmě happy end podobu bříška, směšného účesu a rodinné idylky. U autorky, která si ji neměla možnost užít je to vlastně logické.

zdroj: nějaký časopis, ale už nevím který - vím že je to s televizního programu

Omlouvám se, že jsem to tu nedala dřív, ale nechtělo se mi to opisovat, ale dneska jsem se k tomu dokopala.. :)

Podle mě jsou nejlepší díly: 5,6,7..
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Wendulka Wendulka | Web | 10. srpna 2011 v 13:21 | Reagovat

Úžasný, HP je nejúžasnější :))

2 B B | Web | 10. srpna 2011 v 13:22 | Reagovat

Miluju HP <3 Je mi tak líto že už je konec, chodila jsem na to do kina už od prvního dílu! :')

3 anyway anyway | Web | 10. srpna 2011 v 13:24 | Reagovat

Nejlepší kniha a film. :)

4 B B | Web | 10. srpna 2011 v 13:29 | Reagovat

Já ne jen potají :D :'(.. Vždycky mám depku, když vidím dobrej film, jsem prostě trošku vadná nu :D ale prostě HP <3333

5 B B | Web | 10. srpna 2011 v 13:42 | Reagovat

Jo však to já taky :DD Problém je ten, že mě dojme snad každej film, taky za to nemůžu :DDDD a např. na Forresta Gumpa jsme se dívali ve škole, a já TAM před celou třídou brečela :DD:'( ten film je užasnej, hlavně ta posl. scéna u toho hrobečku :'( <33  nebo Pearl Harbr nebo jak se to píše.. awww:')

6 B B | Web | 10. srpna 2011 v 13:49 | Reagovat

To vám závidím! :D nedalo se to, naše paní profesorka češtiny vždycky vybere nějakou takovou dojímavku a co já pak tam?! :D

7 B B | Web | 10. srpna 2011 v 14:00 | Reagovat

My jsme se koukali jen na konci roku, protože ona už nás měla plný zuby, a přišla do hodiny a 'mě se nechce učit, vy zas budete zlobit' a blabla bla :D tak jsme se koukali:)

8 Happy Happy | Web | 10. srpna 2011 v 14:21 | Reagovat

ty fotky nemají chybu  :DDD nejdřív tak malý a potom o 10 let starší ;DD

9 la fille :) la fille :) | Web | 10. srpna 2011 v 16:36 | Reagovat

Harry Potter je úžasnej :) Já si myslím že nejlepší knížka je 6 a potom 7 a 5 A nejlepší filmy 7 - 2, 4, 7 - 1 :)) Škoda že už je konec, já ty knížky budu číst pořád ;)

10 yuuki-mono yuuki-mono | 12. srpna 2011 v 13:46 | Reagovat

už mám za sebu první půlku maratonu, ale pak jsem odjela na tábor, teď mě čekají díly 5,6,7

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.